• Tenis Raketi Alırken Nelere Dikkat Edelim
 • Tenis   turnuva kurallarından önce fizik kurallarına göre oynanır ve raket alırken   kesinlikle dikkat edilmesi gereken yedi ölçüt vardir. Bu kurallara uymayan   raketler sizi yalnızca yanlış tekniğe sahip kotu bir oyuncu yapmakla   kalmayacak, tenisçi dirseği hastalığına yakalanmanıza sebep olacaktır
 • 1. Ağırlık
 • Hafif raket kötü, ağır raket iyidir. Raketin ağırlığı, telleri takılmadan önce     en azından 300 gram olmalıdır. Bunun üstüne kurşun ağırlıklar ekleyerek,       kendinize uygun bir raket yaratabilirsiniz. unutmayın eklediğiniz her  gram size daha cok momentum ve sert vuruşlar olarak geri dönecektir.
 • 2.       Denge
 • Raket sap tarafinda daha ağır olmalıdır (head light). Bunu test etmek icin       işaret parmaginizi raketin boğaz kısmına koyarak dengesini test edin.       kafa tarafi (head heavy) ağır geliyorsa o raketi kesinlikle almayin.       boyle raketler ilk basta daha rahat oynaniyor gibi gozukse de birkac ay       icinde tenisci dirsegine yakalanmaniza yol acar
 • 3.   Esneklik
 • Esneklik   özelliği bulunan raketler kolunuzda problem olusmasini onler, daha iyi   kontrol saglar ama vurdugunuzda top daha yavas gider. ancak burdaki guc kaybi   cok iyi bir oyuncu olmadiginiz surece cok onemli degildir. esnek raket alin.   topa vurdugunuzda raketin titremesini hissediyorsaniz ve/veya raketten teneke   kutuya vurulmus gibi ses geliyorsa kolunuz zarar gormeden sok emici takin.   durum hala devam ediyorsa raketi hemen birakin. titresim dirsegin en buyuk   dusmani oldugu gibi duzgun vuruslar yapmanizi da engeller.
 • 4. Yüzey   Alanı
 • her   nekadar yuzey alani genis raketlerle oynamak daha kolay gibi gozukse de isin   asli sizin daha cok hata yapmaniza yol acarlar. genis yuzey alani merkezin   (sweet spot) disinda kenar bolgelerden vurus yapma ihtimalini arttirir. boyle   bir vurusun sonucu raketin vibrasyonunun artmasi ve dirseginizin zarar   gormesidir. evet buyuk bir raketle kisa vadede daha cok topu karsi tarafa   gonderebileceksiniz ama oyununuzu gelistirmek istiyorsaniz daha kolay hareket   ettirilebilen, kontrolu yuksek kucuk bir raket almaniz sizin icin daha   iyidir. bu yuzden 110 dan buyuk hicbir raketi almayin. 90-100 arasi idealdir..
 • 5. Sap Elinize gore ne cok buyuk ne de cok kucuk raketle oynamayin. gerekirse vibrasyonu emici yeni grip takin.Terlemeyi önleyici gripler oyun kalitenizin artmasını sağlayacaktır .
 • 6. TellerÇok ucuz tellerle oynamayın. raket kendinden telli geldiyse buyuk ihtimalle en adi materyalle yapılmıştır. en uygun zamanda degistirin. teller ne kadar esnek olursa o kadar iyidir. bağırsaktan yapılmış teller en iyisidir ama paketi 40 dolar oldugundan ve iki hafta içinde kopacağından maliyet olarak yüksek olacaktır , naylon tel almaya calisin. kevlar ve aramidden yapilmis teller en kotuleridir. Teller oynandikca gerginligini kaybedecegi icin belli araliklarla degistirin. dirsek sagliniz icin telleri cok yuksek gerginlikte taktirmayin. bunun disinda ince teller, kalin tellere gore topu kesmeye daha elverislidir. ama daha kolay koparlar. normal olarak 16, ince olarak 17 telleri secin.
 • 7. Tel DuzeniSert ve duz vuruslari kolaylikla yapabiliyorsaniz daha sık tel duzenegi olan raketleri tercih edebilirsiniz (18×20 gibi). ancak topu kesmeyi seviyorsaniz ve/veya topspin e daha cok ihtiyaciniz varsa acik telli raket daha iyi sonuc verecektir (16×18 gibi).